HAVA SINIF OKULLARI TARİHÇE
12621
03 Şub 2020

TARİHÇE

1969 yılında Hava Eğitim Komutanlığının Güzelyalı’ya taşınmasını müteakip, Gaziemir'de konuşlu dört ayrı okul komutanlığı (Hava Bakım Teknik Okul Komutanlığı, Hava Meydan Tesis Bakım Teknik Okul Komutanlığı, Hava Muhabere Okul Komutanlığı, Hava Savunma Okul Komutanlığı) 13 Eylül 1969 tarihinde teşkil edilen Hava Teknik Okullar Komutanlığı bünyesinde toplanmıştır.

1998 yılına kadar geçen süreçte anılan dört okul komutanlığının isimlerinde değişiklikler yapılmış, ihtiyaçlar doğrultusunda açılan yeni sınıf ve ihtisas eğitimlerini vermek ve çağın gerektirdiği eğitim-kurs ihtiyaçlarını karşılamak ve moral faaliyetleri kapsamında diğer okul komutanlıkları ile bağlı birlikler oluşturulmuştur.

1998 yılına gelindiğinde Hava Teknik Okullar Komutanlığının kuruluş kadrosu yeniden analiz edilmiş, komutanlığın adı ''Hava Sınıf Okulları Ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı'' olarak değiştirilmiştir. ayrıca, bu komutanlığa bağlı ve tüm okul komutanlıklarını bünyesinde bulunduran tugay seviyesinde Hava Sınıf Okulları Komutanlığı kurulmuştur.

2002 yılında astsubay adaylarının yetiştirilme süresinin iki yıla çıkarılması sebebiyle bünyesinde Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu kurulmuş ve komutanlığın ünvanı Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu ve Sınıf Okulları Komutanlığı olarak değiştirilmiştir.

2006-2007 eğitim/öğretim yılından itibaren ise komutanlığın bünyesinden Astsubay Meslek Yüksek Okulu eğitimleri ayrılmış ve Hava Sınıf Okulları Komutanlığı adı altında halihazırdaki kadrosu ile görev yapmaktadır.

 
Bağlantılar